GK Game News - шаблон joomla Продвижение
Menu       

Bulantı filmi ve kötülük tartışması

“Yalancı büyüklük, yabanıl ve yanına varılmazdır: Zayıf yanını bildiği için, gizlenir ya da hiç değilse kendini göstermez. Başkalarına kendini zorla benimsetecek ve gerçek niteliğini, yani gerçek küçüklüğünü ortaya vurmayacak biçimde davranır hep.”*

Ahmet, üniversitede ders veren bir entelektüel olması ile değil ama donuk, soğuk bakışları ile İstanbul’da sıkça rastladığımız bir insan türü. Üniversitede ders veren bu entelektüel Ahmet’i ,özellikle özel üniversitede okuyup ‘philosophy of emotions’ gibi dersler alanlarımızın gözü ısıracaktır. Ahmet bir yerlerden hepimize tanıdık. İlerledikçe bu donukluğunun sebebinin bir sevgisizlik ve yalnızlık hali olduğunu anlıyoruz. Sevgisizliği ve kayıtsızlığı nörolojik belirtiler düzeyine vardırmış olan Ahmet, karısının ve çocuğunun ölümünü o kadar umursamaz ki bunu ilerleyen sahnelerde sevgilisinin ağzından ancak teyit edebiliriz. Sevgisizliğin orijininin filmde muğlak bırakılmış olması bilinçli bir tercih.

Demirkubuz her ne kadar alakası yok dese de, Bulantı’nın kapağını çizen Egon Schiele’nin tablolarından birini odasına asarak, Sartre’ın Bulantı’sına ve varoluşçu felsefesine göndermede bulunmuş. Eğer böyleyse, Ahmet’in sevgisizliği ve donukluğu sınıf atlarken edindiği kibirden değil, yeryüzüne fırlatılıvermiş olan sonlu bir yaratık olduğunun bilincinde olmasından ileri geliyor.

Bu durum, yani filmin içeriği, özü, felsefesi ve göndermeleri, anlatım tekniklerinin başarılı olup olmamasından, oyuncuların iyi bir performans gösterip göstermediğinden  bağımsız olarak konuşulmayı ve tartışılmayı hak ediyor.

Sartre’ın Bulantı’sındaki taşı kaldırmak üzereyken bunu gerçekleştirebilecek özgürlüğe sahip oluşundan(ve bir kadının boynundaki ben gibi daha nicelerinden) tiksinti nöbetlerine tutulan Roquentin’i ile  Demirkubuz’un Bulantı’sındaki davranmaktan, iletişimden, ilişkiden kaçınan Ahmet arasında bir bağlantı kurmak mümkün. Ancak Sartre’ın Bulantı’sında yaklaşık doksan yıl önce bireyin tümden özgürlüğünü bulabilmesi için  seçim yapma zorunluluğunun ve bunun için gücünü kullanmaktan ve nihayet kendini bu doğrultuda ‘yapabilmekten’  söz ettiğini hatırlarsak Demirkubuz’un Bulantı’sında bırakalım yeni bir söz söylemeyi, üretim yapmayı, kendini ‘yapma’yı, kendi yaptıklarından bile geriye düştüğünü söylemek zorundayız. 


'BU KARANLIK İNSAN BELGESELİNDE ANLATILAN BİZ DEĞİLİZ'

Sevgisizlik ve donukluk sarmalı Ahmet’te bir takım nörolojik sapmalara yol açıyor, Ahmet rüyalarından uyanamıyor. Bu noktada filmin hem ışık hem de felsefi açıdan en aydınlık sahnesine geliyoruz. Ahmet’in adeta içini yansıtan karanlık, loş iç çekimlerden, tünellerden ne kadar ferah olursa olsun yaşam cıvıltısını bulamadığımız evlerden sonra aniden perdede beliren ve gülüşmelere neden olan Ercan Kesal’la gözlerimiz kamaşıyor. Doktor malumu ilan ediyor, sevgisizlik ve yalnızlık teşhisini koyuyor.  Ahmet’i de ilk defa canlı ve sorular soran bir varlık olarak görüyoruz. Doktor koyduğu tanıya yanlış reçete yazıp Ahmet’in rüyalarını görmeye devam etmesinin ve hiçbir şeyi sorgulamamasının kendisi için iyi olduğunu söylüyor. Bir tür morfine devam mesajı verilmiş oluyor. Heyecanlandığımız bu sahnede de ağzımızda kekremsi bir tat kalıyor.

Mesele morfinle çözülemiyor. Önce sevdiklerinin eski video görüntülerinde aranıyor. Fakat elektrikler kesiliyor.

Final sahnesinde Ahmet’in bunalımının derinleştiğini hissediyoruz. Boşluk, yalnızlık, bulunamayan mum, her şeyin saçmalığına duyulan öfke derken  (daha gerçekçi bir benzerine Kış Uykusu’nda rastladığımız türden) ’alt kata’ inip iki çocuklu, dul, geçimini temizlikçilik-kapıcılık yaparak sağlayan ve filmin başından sonuna tek gerçek insan ilişkisini kurabildiği bu kadının ayaklarına kapanarak kana kana ağlamasıyla Ahmet’in katharsisine ulaşıyoruz. Fakat Ahmet'in arınma sahnesi, film boyunca yer yer insanlığa saldırı niteliğine bürünen, karanlık ve sefil küçük burjuva sevgisizliğiyle özdeşim kurmaya yönlendirilen biz izleyiciler için bir arınma değil. Nitekim seyirciler de, filmin Ahmet  (Zeki Demirkubuz da diyebiliriz) üzerinden deneyimlettiği bencillik ve sevgisizlikle aralarına, yersizce attıkları kahkahalarla bariyer koyma ihtiyacı hissettiler. Kahkahalarıyla bu karanlık insan belgeselinde anlatılanın kendileri olmadığını söylemeye çalıştılar.

Bulantı’da diğer filmlerinde (en güzeli ‘Masumiyet’teydi) gördüğümüz düşünce dolu mizahı bulamadığımızdan sıkılıyoruz. Kötüyü çizmenin tek yoluymuş gibi, örneğin ‘aldatma’ gibi klişelerden hareket ettiği için devrimci ve yenilikçi bir bakış açısı göremiyoruz. Üniversitede ders veren entelektüel karakterimiz film boyunca yüzeysel ve klişe bir yaşamın dışına çıkamıyor. Karakter klişe ve yüzeysel olabilir; bizim anlatımımız bununla örtüşmek zorunda değildi. Sanat, bize bunlara bakabileceğimiz farklı bir açı bulunca ortaya çıkmaz mı? Sanırım seyircinin sıkılmasının ve aşağılanmış hissetmesinin nedeni burada aranmalı.
Yine de filmden hoşlanmamızı sağlayacak şey onu aşan bir düşünce derinliğine ulaşma çabamıza bağlı.

Kötülük konusu üzerinde daha önce çalışmış Hannah Arendt’te buna benzer bir derinliği bulabiliyoruz. Bir Nazi toplama kampı bürokratının Kudüs’te yargılanması sırasındaki gözlemlerinden yararlanarak çıkardığı ‘Kötülüğün Sıradanlığı’** kitabında yazar, yüzeysel olanla yetinen, bayağı, genel geçer klişelerde kalarak eleştirel düşünmeye sıçrayamayan bir düşünüş biçiminin doğası gereği içgüdü düzeyine yakın yerlerde kaldığı, kötülüğün ürediği, insansızlığın belirdiği yer olarak saptamıştır. Buralarda, ötekinin yerine geçebilme yeteneği bir yana, ötekinin varlığını kabul etme bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

KLİŞE FİKİR, FİKİRSİZLİK DEMEKTİR

Şu ana kadar film üzerine pek olumlu eleştiri çıkmadı. Hatta eleştirilerin çoğu fikirsiz bir saldırı niteliğinde denilebilir. Bir şeye kötü ve sıkıcı demek eleştiri yapmak anlamına gelmiyor. Fikirsizlikle de kötülük arasında bir ilişki var. Bu ilişki sözcüğün Latince-İngilizce köklerinde daha belirgin: con – sience (vicdan). Bilinç, kendimle, kendimce bilmek, eleştirel düşünebilmek, kötülükle araya mesafe koymak anlamına gelmiyor mu?

La Bruyére ile başlamıştık Zeki Demirkubuz’un Bulantı filmi üzerine düşünmeye, yine onunla bitirebiliriz:

“Gerçek büyüklük özgür, tatlı, cana yakın, halkçadır; dokunmanıza ve öteye beriye çekiştirmenize izin verir, yakından bakınca büyüklüğünden hiçbir şey yitirmez; tanıdıkça hayranlığınız artar. İyilikseverlikle eğilip sonra doğal halini yaşayabilir; kendini bırakır kimi zaman, ihmal eder, her zaman geri alıp yeniden değerlendirebilme yeteneği içinde, ayrıcalıklarından vazgeçer…”

Güney Akgül 


  * Karakterler, La Bruyére, Sosyal Yayınları

** Kötülüğün Sıradanlığı, Hannah Arendt, Ayrıntı Yayınları

 

Düzeni değiştirmek isteyen gençlerin artık bir el kitabı var

22-09-2017-15-48 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), hazırladığı el kitabında Türkiye gençliğinin sorunlarına ayna tutuyor ve çözüm önerilerini sıralıyor. Türkiye’nin tüm gençlerine insanca bir gelecek sunabilecek ölçüde zengin olduğunun verilerle açıklandığı el kitabında...

Türkiye Komünist Gençliği: Size hiçbir borcumuz yok!

24-08-2017-19-42 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’sinin borcunu zamanında ödeyemediğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel...

19'uncu WFYS Türkiye Hazırlık Komitesi yola çıktı

18-06-2017-21-47 Haberler

19'uncu Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin Türkiye ayağını oluşturan Ulusal Hazırlık Komitesi yola çıktı. Türkiye gençliği emperyalizme karşı örgütlenmeye ve hiçbir sömürücü güce boyun eğmemeye çağrılıyor.

Komünist gençler Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünü anıyor

11-06-2017-12-26 Haberler

Avrupa’nın dört bir yanında gerçekleştirilen Ekim Devrimi etkinliklerinin paylaşılacağı ortak internet sitesi yayına girdi. Türkiye Komünist Gençliği’nin öncülüğünde hazırlanan internet sitesi, aynı zamanda uluslararası komünist hareketin önüne önemli olanaklar sunuyor.

Türkiye Komünist Gençliği'nden uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı

20-05-2017-12-25 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, bugün yayınladığı deklarasyonla, günümüzde kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı yaptı. “Yaşamın dozunu yükselt, örgütlen!” başlıklı açıklamada, egemen sınıfların emekçi gençleri esir almak için...

TKP'den 19 Mayıs açıklaması: Artık bu ülkenin kurtuluşu emeğin kurtuluşu olacaktır

19-05-2017-14-47 Haberler

Türkiye Komünist Partisi, 19 Mayıs'ın 98. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Emperyalist işgal ordularına karşı mücadelenin sembolü 19 Mayıs’ı, emeğin iktidarı için verdiğimiz mücadelenin mevzilerinden selamlarken, ikinci kurtuluş...

Metin Kurt futbol turnuvası başlıyor

13-05-2017-13-48 Haberler

Sporun toplumsal bir ihtiyaç olduğunu savunan gençler, “Metin Kurt Futbol Turnuvası” düzenliyor.

TKP'den Soma'nın yıl dönümünde açıklama: Bu düzen değişmeli

13-05-2017-13-43 Haberler

Soma Katliamı'nın 3. yıl dönümüde bir açıklama yapan Türkiye Komünist Partisi, bu düzende patronların kâr hırsının dizginlenemeyeceğine dikkat çekerek, "işçilerin yaşaması için sosyalizm" dedi.

Fiba Holding MSGSÜ'de protesto edildi

10-05-2017-17-38 Haberler

"İK'yı Etkilemenin 8 Yolu" başlığıyla etkinlik düzenlemek için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne gelen Fiba Holding yöneticileri Türkiye Komünist Gençliği tarafından protesto edildi.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu'ndan 9 Mayıs açıklaması

10-05-2017-09-31 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), 9 Mayıs Zafer Günü’ne ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" adı altında içinin boşaltılması ve Sovyetler Birliği'nin rolünün görmezden gelinmeye çalışılması eleştirildi.

Komünist gençlik örgütlerinden Madrid'de Ekim Devrimi etkinliği

08-05-2017-13-26 Haberler

Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümü üzerine Komünist Gençlik Kolektifleri'nin (CJC) Madrid'de düzenlediği uluslararası etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de temsil edildi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda devrimin ve sosyalizmin güncelliği vurgulandı.

Türkiye Komünist Gençliği: Gericiliğe, emperyalizme, başkanlığa karşı Deniz olunmalı!

06-05-2017-10-17 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idamlarının 45. yıldönümünde bir açıklama yaparak, "Ülkemizin karanlıktan aydınlığa, adaletsizlikten eşitliğe, sermaye hükümranlığından özgürlüğe ancak ve ancak emekçi halkın mücadelesiyle ulaşabileceğine inanıyoruz" dedi.

TKP'den açıklama: Parti 1 Mayıs’a çağırıyor

28-04-2017-21-08 Haberler

"Parti 1 Mayıs’a çağırıyor" başlıklı bir açıklama yayımlayan TKP, "Sanayi işçileri, banka çalışanları, plazalarda dirsek çürüten emekçiler, hizmet işçileri, öğretmenler, hemşireler, hekimler, meslek liseliler; kendi safını işçilerin yanında belirlemiş öğrenciler...

TKP'den 1 Mayıs çağrısı: İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir

25-04-2017-19-01 Haberler

Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs'ta, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin başvurularıyla yapılacak büyük 1 Mayıs mitinglerine katılacağını duyurdu.

TKP'den referandum açıklaması: Halkın iradesine boyun eğin!

18-04-2017-18-49 Haberler

Türkiye Komünist Partisi (TKP), meşru görmediği referandum sonuçları hakkında bir açıklama yayınlayarak, halkı her yerde "Başkanlığa Karşı Komiteler" kurmaya çağırdı, iktidara "Halkın iradesine boyun eğin" diye seslendi.

TKP'den açıklama: Referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur

16-04-2017-22-20 Haberler

Türkiye Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Zorbalık, hile ve hırsızlıkla belirlenen referandum sonuçlarının hiçbir meşruiyeti yoktur" denildi.

Komünist gençlik örgütleri Selanik’te mülteciler için buluştu

12-04-2017-16-54 Haberler

Yunanistan Komünist Gençliği’nin (KNE) geçtiğimiz hafta sonu Selanik’te düzenlediği mülteci konulu uluslararası etkinlik sona erdi. Salon toplantısı, ideolojik seminer ve kamp ziyaretinden oluşan iki günlük etkinlikte Türkiye Komünist Gençliği de...

WFDY'den Türkiye gençliğine çağrı: Diktatörlüğe 'hayır' deyin...

21-03-2017-16-59 Haberler

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Türkiye gençliğine referandumda "hayır" oyu kullanmaları yönünde çağrıda bulundu. Açıklamada, "Federasyonumuzun üye örgütü Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma içinde olan WFDY, ülkenin gençliğini 16 Nisan’daki...

Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın ardından…

19-03-2017-16-15 Haberler

Ekim Sosyalist Devrimi’nin 100. yılına denk gelen 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı’nın İstanbul’da yapılması, son yıllarda Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin sınıf hareketi açısından önemine işaret etmekle kalmadı, aynı zamanda...

Türkiye Komünist Gençliği: 16 Mart'ı unutma!

17-03-2017-13-02 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği, 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi'ndeki saldırıda yaşamını yitiren devrimci öğrencileri andığı bir açıklama yayınlayarak, üniversitelerde son zamanlarda sıklaşan saldırılara karşı sınıf siyasetinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

Anti-komünist saldırılara karşı gençlik dayanışması

17-03-2017-12-52 Haberler

Avrupa'nın çeşitli yerlerinden 14 komünist gençlik örgütü, zor koşullar altında mücadele eden yoldaşlarıyla dayanışmalarını dile getirdi.

Avrupa Komünist Gençlik örgütlerinden Ekim Devrimi açıklaması

17-03-2017-12-43 Haberler

13 Avrupa Komünist Gençlik Örgütü, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin yüzüncü yılı üzerine ortak açıklama yaptı. 24-26 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleşen 13'üncü MECYO'nun katılımcısı olan imzacı örgütler Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma...

13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı İstanbul'da gerçekleşti

17-03-2017-12-38 Haberler

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) geçtiğimiz haftasonu 13. Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı'na (MECYO) ev sahipliği yaptı. Ekim Devrimi'nin yüzüncü yıl dönümüne adanan toplantı çerçevesinde anti-komünizm temalı bir seminer ve iki...

Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençliği İstanbul'da Buluştu

19-12-2016-00-51 Haberler

Komünist Gençlik, 13-14-15 Aralık tarihlerinde Yunanistan Komünist Gençliği (KNE) Merkez Konsey üyelerinden oluşan bir delegasyonu İstanbul’da ağırladı. Gerçekleştirilen toplantıların ardından Yunanistan ve Türkiye Komünist Gençlikleri'nin temsilcileri ortak çağrı yayımlayarak, iki ülkenin...

CNN Türk Genel Müdürü öğrencilerin 'tarikat' sorularının ardından etkinliği terk etti

01-12-2016-01-05 Haberler

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde etkinliğe gelen CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, öğrencilerin Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin soruları ve tepkileri üzerine cevap veremeyerek etkinliği terk etti.

KOMÜNİST GENÇLİK:ÜNİVERSİTEYİ EMPERYALİZMİN UŞAKLARINA BIRAKMAYIZ!

29-11-2016-02-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Üniversitelerde efsanevi devrimci Fidel Castro anısına asılan afişlere polis ve özel güvenliğin sert bir şekilde müdahale etmesinin üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu şekilde:

Komünist Gençlik'ten Küba Komünist Gençliği'ne taziye mesajı

29-11-2016-02-03 Haberler

Komünist Gençlik olarak, Fidel’in ölüm haberini alır almaz bir taziye mesajı kaleme aldık ve kardeş örgütümüz Küba Komünist Gençliği’ne ilettik.

Hukuk fakültelerinin işi zor: Dekanlıklar öğrencilere yanıt veremedi

23-11-2016-12-08 Haberler

Komünist Gençlik'in hukuk fakültelerine yönelik olarak yayımladığı ve iki gün boyunca yetkililere elden ulaştırdığı "sessizliği bozma" çağrısı yanıtsız kaldı. Bazı fakültelerde yetkililer öğrencilerden kaçarken, yapılabilen görüşmelerde hükümet korkusuna mazeretler sıralandı.

Komünist Gençlik’ten hukuk fakültesi dekanlarına çağrı: Sessiz kalmayın

21-11-2016-23-28 Komünist Gençlik Açıklıyor

Komünist Gençlik, hukuk fakültesi dekanlıklarını AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu “cinsel istismar” önergesine karşı açıklama yapmaya çağırdı.

GSÜ öğrencileri işçi düşmanı Renault'nun yöneticisini konuşturmadı

17-11-2016-20-29 Haberler

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, okul yönetiminin "Şirketlerle Buluşma Toplantısı" adı altında düzenlediği ve işçi düşmanlığıyla bilinen Renault'nun Genel Müdür Yardımcısı Thomas Dubruel'in konuşmacı olarak çağrıldığı etkinlikte, Renault'yu protesto ettiler. Konuşamayacağını anlayan...

Eğitim masrafı için motosikletli kuryelik yapan üniversiteli hayatını kaybetti!

17-11-2016-20-13 Haberler

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi olan, eğitim masraflarını karşılamak için bir lokantada motosikletli kurye olarak çalışan 21 yaşındaki Hakkı Gökdemir, siparişi teslim ettikten sonra dönüşte geçirdiği kazada öldü.

GSÜ’ye dereceyle giren öğrenciler Rektör Karsak’a Komünist Gençlik’in mektubunu iletti

13-11-2016-14-28 Haberler

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, bu yıl bölümlerine dereceyle giren öğrenciler için Rektörlük Binası’nda bir tören gerçekleştirdi. Törene katılan komünist öğrenciler, Rektör Ertuğrul Karsak’a üniversiteye ilişkin taleplerini içeren bir mektup ilettiler.

Komünist Gençlik: Üniversiteleri savunacağız

04-11-2016-21-26 Komünist Gençlik Açıklıyor

AKP iktidarının, OHAL’i bahane ederek ardı ardına yayınladığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak, 29 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan KHK ile 1200’ün üzerinde muhalif...

AKP KHK saldırılarıyla muhalif avını sürdürüyor, peki biz Üniversite mi istiyoruz moloz yığını mı?

30-10-2016-20-28 Haberler

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in en saldırgan aracı olan Kanun Hükmünde Kararname’lerden iki tanesi daha, 29 Ekim'de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK’lerde üniversiteleri birinci elden ilgilendiren iki...

İstanbul Üniversitesi öğrencileri karma eğitimi savunmak için buluştu

28-10-2016-14-27 Haberler

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi merkezli olarak dinci gerici örgütlerin başlattığı "OHAL'de karma eğitime son" başlıklı imza kampanyasına karşı dün Beyazıt'ta üniversiteliler buluştu.

DAHA FAZLA CHE: İsmail Kahraman'a Amerikan bayraklı yanıt

29-08-2016-15-34 Haberler

Bugün yapılan basın açıklamasının ardından Kahraman'a Amerikan bayraklı tişört yollayan Komünist Gençlik, tüm aydınlık ve yurtsever insanları yakalarında, göğüslerinde taşıdıkları Che Guevara ile 4 Eylül günü Kartal'da gerçekleşecek olan Gericiliğe...

Sizin safınız yankilerin yanı, bizimki Che'nin!

28-08-2016-23-37 Komünist Gençlik Açıklıyor

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Ernesto Che Guevara'ya dil uzatması üzerine Komünist Gençlik "daha fazla Che" yanıtını verdi.

Komünist Parti'den 15 Temmuz değerlendirmeleri

26-07-2016-23-58 Haberler

Devlet içi çatışmaların kendini olanca şiddetiyle gösterdiği 15-16 Temmuz gecesi yaşananlar üzerine Komünist Parti'nin yayımladığı değerlendirmeleri ve yaptığı açıklamaları derledik.

Gericiliğin liberalizmle yarıştığı Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik'ten açıklama

12-07-2016-11-23 Komünist Gençlik Açıklıyor

Gericiliğin ve liberalizmin gölgesinde git gide sermaye çevrelerine ve hükümete yaranma yarışına dönüşen Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimleri üzerine Komünist Gençlik bir açıklama yayımladı.

'Koordinasyon Ofisi' operasyonuna karşı Komünist Gençlik'ten Kıbrıslı-Türk gençliğine destek

03-07-2016-13-57 Komünist Gençlik Açıklıyor

Yağmacı Türkiye sermayesinin biat eden bir Kıbrıslı-Türk halkı yaratmak istediği ortada. Komünist Gençlik ise boyun eğmeyen Kıbrıs ve Türkiye gençliğinin vereceği yanıta dikkat çekiyor.

Boyun eğmeyen liselilere karşı MEB harekete geçiyor

20-06-2016-12-35 Haberler

Art arda gelen bildiriler ve protesto gösterileriyle gençliğin AKP gericiliğine boyun eğmeyeceğini bir kez daha açıkça ortaya koyan liselilere karşı MEB harekete geçiyor. Bakanlık tarafından okullara gönderilen yazıda "bildiri yayınlayanlar...

'Namaz kılmayan hayvandır' sözleri üzerine Komünist Gençlik Ankara Üniversitesi'nden açıklama

14-06-2016-17-06 Komünist Gençlik Açıklıyor

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Akşar'ın TRT'de namaz kılmayanlara yaptığı "hayvan" benzetmesi üzerine KG Ankara Üniversitesi bir açıklama yaptı.

İstanbul Erkek Lisesi'nde 'yandaş müdür' protestosu sürüyor

05-06-2016-17-56 Haberler

Mezuniyet törenine öğrencilerin 'yandaş müdür' protestosunun damga vurduğu İstanbul Erkek Lisesi'nde aşure günü de eylem havasında geçti.

Haklarını savunan Marmara Üniversitesi öğrencilerine faşist saldırı

02-06-2016-15-20 Haberler

Marmara Üniversitesi'nde bütünleme sınavı ve yaz okulu haklarını savunan öğrencilere okul dışında bekleyen faşistler taşla ve soda şişeleriyle saldırdı.

Marmara Üniversitesi öğrencileri bütünleme sınavı hakkını geri istiyor

31-05-2016-19-06 Haberler

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde bütünleme sınavlarının kaldırılması kararına öğrenciler eylemlerle yanıt veriyor.

ODTÜ'lüler EVRİM için buluştu

25-05-2016-14-15 Haberler

MTA Doğa ve Tabiat Tarihi Müzesi'nde insan evrimini konu alan 'primat evrimi' bölümünün kaldırılması üzerine ODTÜ'lüler bugün Devrim Stadyumu'nda bir araya geldi. Pazar günü gerçekleştirilecek olan 'Sansüre karşı sansürsüz MTA...

ODTÜ evrimi savunmak için bir kez daha ayakta

25-05-2016-00-17 Haberler

Geçtiğimiz günlerde Maden Tetkik Arama Enstitüsü Tabiat Tarihi Müzesi'nde bulunan evrim bölümünden "Primatların Evrimi" konusuna ayrılmış vitrinin boşaltılması üzerine çok sayıda öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamanın yanısıra, yarın...

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ÖSO densizliği

17-05-2016-14-06 Haberler

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Festivali'nde Suriye adına açılan tanıtım masasında yer alan cihatçı-katliamcı Özgür Suriye Ordusu'nun bayrakları tepki çekti. Öğrencilerin tepkisi üzerine bayraklar kaldırıldı.

Komünist Gençlik'ten etkinlik: Gericiliği yenmek için adımlarımızı sıklaştırıyoruz

14-05-2016-20-22 Haberler

Komünist Gençlik’in düzenlediği ‘Gericiliği Yenmek İçin Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz’ etkinliği bugün saat 17:00’da Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde bilim ve sanat günleri etkinliği

12-05-2016-20-13 Haberler

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde 'Bilim ve Sanat Günleri kapsamında' Orhan Aydın'ın katılımıyla Türkiye'de sanat ve sanatçı tartışıldı.

Başladığımız işi bitireceğiz: SOSYALİST TÜRKİYE'Yİ KURACAĞIZ

06-05-2016-09-16 Komünist Gençlik Açıklıyor

6 Mayıs 1972 unutulmuyor; her geçen 6 Mayıs'ta omuzlarımızdaki sorumluluk bir kat daha artıyor... Denizler'in idamının yıl dönümü üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklama şu biçimde:

MSGSÜ'de Kadir Topbaş'lı 'iç Mimarlık Sempozyumu'

04-05-2016-17-03 Haberler

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Komünist Gençlik, Kadir Topbaş'ın üniversitede organize edilen '5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu'na gizli kapaklı katılmasını protesto etti.

Küba'da Gençlik ve Dayanışma Kampı

04-05-2016-14-49 Haberler

Her yıl Küba'da düzenlenen Gençlik ve Dayanışma Kampı'nın bu yılki tarihleri belli oldu.

Fransa Büyükelçisi'ne GSÜ öğrencilerinden Erdoğan tepkisi

02-05-2016-16-15 Haberler

'Fransa-Türkiye ilişkileri' konulu konferans için GSÜ'ye gelen Fransa Büyükelçisi'ne öğrenciler tepki gösterdi. Fransız ve Türk öğrencilerin tepkileri üniversiteli gençliğin Erdoğan'dan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha açıkça dışavurdu.

Bilkent Üniversitesi'nde 'Eğitimde gericileşme' etkinliği

14-04-2016-11-43 Haberler

Bilkent Üniversitesi'nde Üniversite Konseyleri Derneği Başkanı Ebru Aylar'ın katılımıyla düzenlenen "Eğitimde Gericileşme" başlıklı etkinlik bugün 17:45'te gerçekleşecek.

#GerçeklerErdoğandanGüçlüdür

28-03-2016-15-57 Haberler

Sayısı 2 bine yaklaşan 'Cumhurbaşkanına hakaret' davalarına karşı, Komünist Partililerin öncülüğünde imzaya açılan metinde hırsıza "hırsız", katile "katil", diktatöre "diktatör", yobaza “yobaz", çeteciye "çeteci" demeye devam edileceği belirtiliyor.

Tutuklu akademisyenlere sahip çık, diktatöre boyun eğme!

28-03-2016-13-19 Komünist Gençlik Açıklıyor

Komünist Gençlik, tutuklu akademisyenler üzerine yaptığı açıklamada üniversitelerdeki dirence odaklanan saldırıya karşı Aydınlanma'ya sahip çıkmaya ve hükümetten hesap sormaya çağırdı.

Ensar Vakfı'ndan Amasya'da yeni şube: Gerici örgütlenmeleri istemiyoruz!

28-03-2016-11-15 Komünist Gençlik Açıklıyor

Ensar Vakfı'nın Amasya'da yeni bir şube açması üzerine Komünist Gençlik'in yaptığı açıklamada bu "yobaz suç örgütü"ne karşı mücadele çağrısı yapıldı.

YTÜ Reno İşçisi için ‪#‎direnişte‬

16-03-2016-17-01 Haberler

YTÜ'de 'Ulusal Kalite Günleri'nde ülkenin dört bir yanında en temel hakları için mücadele eden işçilere saldıran sermaye sınıfı temsilcisi üniversitede palavralarını anlatamadı. Reno temsilcisi protesto edildi. 'Reno işçisi yalnız değildir' ve...

MSGSÜ'de "Gericiler kaybedecek, Kadınlar kazanacak" etkinliği

09-03-2016-02-18 Haberler

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fındıklı Kampüsü'nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde Komünist Gençlik "Gericiler kaybedecek, Kadınlar kazanacak" başlıklı bir etkinlik düzenledi.

İTŪ'den Şişe Cam işçilerine destek

04-03-2016-20-15 Haberler

Kariyer günleri kapsamında Şişe Cam'ın İTÜ'ye çağrılmasına karşı gerçekleştirilen basın açıklamasında öğrenciler direnen işçilerin yanında olduğunu gösterdi.

İTÜ gerici provokasyonlara teslim olmayacak

03-03-2016-12-18 Komünist Gençlik Açıklıyor

Cihatçı yapılanmaların İTÜ'deki provokasyon girişimleriyle ilgili bir açıklama yapan Komünist Gençlik, gericiliğe karşı bütünlüklü bir mücadele adına üniversitelileri İTÜ'de gelecek hafta gerçekleştirilecek olan Sosyalizm Üniversiteleri'ne çağırdı.

İTÜ IŞİD'cilere boyun eğmiyor

25-02-2016-19-29 Haberler

Komünist Gençlik "İTÜ IŞİD'e boyun eğmez" başlıklı açıklaması doğrultusunda bugün okul yönetimine sunduğu yüzlerce dilekçeyle Teknik Üniversite'de IŞİD'e geçit verilmeyeceğini duyurdu.

Dokuz Eylül'de #CanselİçinSusma diyen komünistlere saldırı: 12 öğrenci gözaltında

24-02-2016-12-29 Haberler

Komünist Gençlik'in Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yaptığı ‪#‎CanselİçinSusma‬ çalışmasına polis ve özel güvenlikler saldırdı, 12 öğrenci gözaltında.

Prev Next